Celostní medicína

Tradiční čínská medicína

Co  je tradiční čínjingská medicína a co vše dokáže?

Tradiční čínská medicína je celostní medicínská teorie, která se řídí systémovým přístupem. Velkou pozornost věnuje harmonii člověka s přírodou, rovnováze a vyváženosti funkčních systému organismu.Umožňuje pohled na člověka jako na celek.V případě nemoci rozhoduje, jak a za jakých okolností člověk onemocněl.  Podstatou východního lékařství je rozlišování příznaků podle osmi principů: yinového, yangového, vnitřního, vnějšího, prázdnoty, plnosti, chladného a teplého.Tento způsob celostního uvažování o tělu jako celku, umožňuje nemoc úplně vyléčit.

Všímá si u člověka vrozené konstituce a během jeho života s ní také pracuje.Délku a kvalitu života dokáže pozitivně ovlivnit. Součástí této komplexní medicíny je také uznání důležitosti duševního zdraví jedince.

Zabývá se emocemi a nemocemi ,které v souvislosti s nimi vznikají. Duše člověka je tu popsána v každém orgánu v určité souvislosti s nemocí. Avšak hlavní úlohou tohoto přístupu k člověku a celého systému léčení tradiční čínskou medicínou je prevence.

Jejím  mottem je: ,,léčíme nemoc ještě než vznikne“.

V této souvislosti se zmiňují už prastaré texty o lidech, kteří uměli žít v souladu s přírodou a jejími zákony.

Tradiční čínská medicína stojí především na těchto pěti pilířích:

akupunktura, léčivé byliny, masáže-tuina, ,cvičení  a dietetika.

Jak vypadá vyšetření v tradiční čínské medicíně?

Při první návštěvě se terapeut zaměří na celkový stav organismu.Vstupní pohovor probíhá,dotazováním podle diagnostického systému tčm  na okruh deseti otázek,které se týkají například: trávení, spánku, termodynamiky, bolesti, psychické pohody a podobně. Dalším vyšetřovacím postupem je obraz jazyka a diagnostika pulzu. Na základě tohoto vyšetření vybere terapeut vhodný postup léčby.

imageghrh

 

 

 

 

 

 

 

 

Léčebné postupy v TČM jsou:

Léčivé byliny

Tradiční čínská medicína léčí též pomocí bylin. Navazuje na prapůvodní šamanské tradice a po dobu trvání čínské civilizace nadále čínští lékaři zkoumali léčivé rostliny a jejich působení na lidské tělo. Často se kombinuje více rostlin dohromady a vznikají pak léčebné směsy v tabletách, wanech nebo odvarech .Tradiční čínská medicína rozlišuje u léčivých rostlin také jejich energentický účinek na lidský organismus a důležité je i to, zda hřejí, či chladí apod.

 Dietetika

Jde o způsob stravování obecně. Jídlem je totiž možné podle tradiční čínské medicíny i úspěšně léčit.

Potraviny jsou pro tělo nejdůležitějším zdrojem postnatální energie.

Pod pojmem dietetika se však neskrývá  počítání kalorií, snižování obsahu tuků a zvyšování příjmu vitaminů. Jde o způsob stravování podle ročních období, podle povahy potravin. např.slaná ,sladká, kyselá a hořká. Zohlednění pacientovy konstituce a výběr vhodných potravin,při určitých typech chorob.

Ošetření akupunkturních drah a bodů

V akupunkturních drahách proudí energie čchi těsně pod kůží . Každý meridián neboli akupunkturní dráha a body na něm, souvisí s některým orgánem. Když je některý z akupunkturních bodů nebo meridiánů v nerovnováze, v těle dochází k blokování toku energie  a vznikají zdravotní problémy. Akupunkturista může pomocí ovlivnění akupunkturních bodů stimulovat uzdravovací procesi těla a napomoci tak znovunastolení vnitřní rovnováhy.

Ovlivnění akupunkturních drah může probíhat několika způsoby například.

Elektroakupunkturou, akupunkturou

Zavedení jehly nebo elektrostimulu do akupunkturního bodu

čínskou masáží zvanou tuina

speciální čínská masáž která obnovuje a harmonizuje tok energie a  stimuluje akupunkturní body.

moxováním také zvané požehování určitých akupunkturních bodů moxou.

Tato metoda má za úkol organismus prohřát a doplnit energii. Prohřívají se akupunkturní body, dráhy, ale i celé oblasti těla. Zejména se využívá při nedostatku teplé energie v těle. Při moxování se obvykle využívá  nepřímé metody prohřívání pelyňkovou cigaretou, kdy se smotek z pelyňku udržuje nebo se pohybuje kolem vzdálenosti kolem 1 cm od kůže pacienta. Pocity z moxování by měli být příjemné,pacient by neměl cítit pálení, ale jen příjemně se rozlévající teplo v místě moxované oblasti. .

Qi gong

Číňané se udržují v dobré tělesné kondici pomocí cvičení zvaného qi gong (čchi-kung).Díky tomuto speciálnímu cvičení je možné dosáhnout toho, že energie čchi optimálně proudí tělem a udržuje ho v rovnováze. Pomalé, koncentrované pohyby cíleně uvolňují, odbourávají stres a harmonizují krevní oběh i látkovou výměnu.