Lymfodrenáž

treatment-1327811_960_720

Lymfatické masáže se provádějí na suchou pokožku bez použití olejů a krémů!

Jedná se o velmi jemné a pomalé hmaty ovlivňující tok lymfy v těle. Masáží ovlivňujeme kůži a podkoží, kde se nacházejí lymfatické cesty a hmatné regionální uzliny v tříslech (inquinální) a podpaží (axilární)

Preventivní celotělová lymfodrenáž

Správná funkce lymfatického systému hraje klíčovou roli ve správné funkci imunitního systému. Preventivní celotělová lymfodrenáž v tomto případě spočívá v jemné masáži všech klíčových bodů mízního systému. Tím je zabráněno např. hromadění odpadních látek, buněčných zbytků nebo infekčních zdrojů v mízním systému. Organismus je tak lépe pročišťován. Jedná se tedy o jednu z možností, jak nefarmakologicky posílit obranyschopnost vlastního těla a detoxikovat organismus!

Kosmetické lymfodrenáže – obličeje

Kosmetická lymfodrenáž by měla být základem péče o zdravou pleť. Cílem je zabezpečit dobrý odtok lymfy (mízy) z oblasti podkoží zpět do krevního oběhu. Tím je možno obličejové podkoží zbavit přebytečné tekutiny, škodlivých odpadních produktů látkové přeměny tkání a zbytků rozpadlých buněk. Pokožka se lépe regeneruje, nabývá na pružnosti a je výrazně odolnější proti běžným onemocněním pleti.

Jak zlepšit svoji imunitu i svůj vzhled?

Nový trend v péči o zdravý organismus – MANUÁLNÍ LYMFODRENÁŽ

Co je manuální lymfodrenáž?

Lymfodrenáž je jemná masážní technika, jejímž cílem je zlepšit kvalitu lymfatického oběhu, případně odčerpat přebytečnou lymfu z podkoží zpět do oběhu.Jedná se o drenážní techniku ,která nejen zlepšuje tok lymfy v těle ale ovlivňuje i regeneraci vnitřních orgánů.V souvislosti s celkovou regenerací a detoxikací těla pak dochází k posílení imunity, úprava nadváhy,zlepšení chronických onemocnění v některých případech téměř úplné uzdravení včetně snížení nebo odbourání medikace.
Metoda byla veřejnosti představena poprvé na mezinárodní výstavě krásy v Paříži v roce 1936. Její účinnost byla od té doby mnohokrát klinicky ověřena. Nejen v oblasti kosmetické ale především v oblasti zdravotní  a to i ve všech medicínských oborech.
Lymfa je tekutina proudící v mízních kapilárách , mízní tekutina vzniká v mezibuněčných prostorech z tkáňového moku,je to čirá v některých místech lehce nažloutlá tekutina  a z většiny orgánů je odváděna lymfatickými cévami, přitom prochází mízními uzlinami, kde dochází k procesu připomínající filtraci neboli imunitní kontrolu. Cizorodé látky jsou mízou unášeny do mízních uzlin, kde přicházejí do kontaktu s imunitními buňkami  lymfocyty K fagocytují, jinak řečeno, požírají škodlivé látky v těle, Lymfocyty B plazmatické buňky produkují protilátky tzv.imunoglobuliny a
Lymfocyty T pocházející z thymu  (brzlíku)obsahují paměťové bunky, které si pamatují vyvolavatele infekce a vytvářejí tak obranou reakci organismu.

TYTO MASÁŽE LZE INDIKOVAT Z KOSMETICKÝCH I ZDRAVOTNÍCH DŮVODŮ
KOSMETICKÉ DŮVODY Celulitida-Akné-Vrásky-Unavená pokožka-Celková regenerace organismu-Detoxikace organismu –Padání vlasů a mnoho dalších
ZDRAVOTNÍ DŮVODY – LYMODRENÁŽ SE VYUŽÍVÁ TÉMĚŘ VE VŠECH MEDICÍNSKÝCH OBORECH

ORTOPEDIE, CHIRURGIE, GYNEKOLOGIE, KOŽNÍ, INTERNA, ORL, DIABETOLOGIE, ÚRAZY, NEUROLOGIE, PSYCHOLOGIE, PSYCHIATRIE, REVMATOLOGIE, ALERGOLOGIE, IMUNOLOGIE A DALŠÍ (kožní choroby – ekzém, lupénka atp. Otoky horních a dolních končetin- křečové žíly – Různé druhy chronických onemocnění- Únavový syndrom-Nadváha Migréna-Artróza – chronická rýma -Dutiny -Ortopedické operace -Chirurgie a mnoho dalších)

Při zdravotních problémech je vždy potřeba konzultace s terapeutem v některých případech s lékařem a následně i s jeho písemným souhlasem !

Jak postupovat  při lymfodrenáži?

Jdete poprvé na lymfodrenáž a nevíte, co vás čeká a jak má správná lymfodrenáž vypadat?
Název lymfodrenáž je odvozeno od slova drenovat(odvádět)v tomto případě na kůži a v podkoží jemnými a pomalými hmaty cílenými na tok lymfy v těle.Nejedná se proto o žádnou masáž ve smyslu hnětení svalů a podobně!

Lymfodrenáž  provádí terapeut se zdravotním vzděláním a akreditací ministerstva zdravotnictví!

Před první lymfodrenáží  se provádí  vstupní konzultace  , celkové zhodnocení zdravotního stavu a terapeut vám vysvětlí postup popřípadě doporučí vhodné sestavy na daný problém.
Lymfatický systém v těle proudí mnohem pomaleji  než například krevní oběh a v souvislosti s tím jsou lymfatické cesty citlivé na rychlost hmatů  při lymfodrenáži znamená to tedy ,že není možné lymfodrenáž urychlit nebo zkrátit délku lymfované oblasti v tomto případě se lymfatické cesty neaktivují a terapie je neúčinná! Obecně platí délka jedné lymfatické sestavy například dolní končetiny a krk 50 až 60 minut!

Tělo je rozděleno do čtyř sestav to znamená přibližně čtyři hodiny trvá celková lymfatická sestava!
Není proto možné provést celkovou lymfatickou sestavu například za 2 hodiny!Neodpovídá to fyziologickým nárokům lymfatického systému a opět je taková lymfodrenáž neúčinná !
Další důležitým aspektem pro celkovou lymfodrenáž je postupné odlymfování  celého těla v průběhu 2 až 3 týdnů.
A takzvaně se dopracovat  až k celkové lymfodrenáži v délce 4 hodin, která je ale podmíněna dobrou snášenlivostí jednotlivých sestav a uspokojivým zdravotním stavem není proto vhodná pro každého a je vždy potřeba konzultace s terapeutem.

Lymfatické cesty jsou jemné kapiláry vzájemně se proplétající celým tělem připomínající pavoučí sítě.
Jsou vzájemně propojeny celým tělem a během života se umí různě přestavovat a vytvářet nové sítě a propojení.Například vlivem úrazu dochází k přetržení lymfatických cest následné otoky apod. Ale tělo svou schopností obnovit sítě lymfatického systému je schopno se s tím vypořádat.
Jelikož jsou lymfatické cesty v těle takhle vzájemně propojeny je vhodné nejprve provést postupně lymfodrenáž celého těla i když se může zdát, že váš problém s danou partií nesouvisí.
Pak teprve se zaměřit na specifickou sestavu na daný problém která se podle doporučení terapeuta několikrát opakuje ž do vyléčení nebo zlepšení daného problému.
Lymfatické cesty jsou velice citlivé na tlak, kterým je hmat prováděn z tohoto důvodu se jedná o velmi jemné a pomalé hmaty připomínající hlazení. Žádná lymfodrenáž  proto nikdy nebolí!

KAŽDÁ LYMFATICKÁ SESTAVA A TO I PŘÍSTROJOVÁ MUSÍ ZAČÍNAT OTEVŘENÍM HLAVNÍCH REGIONÁLNÍCH UZLIN NA KRKU!!!

Takzvané,,otevření krku“  před každou! Lymfodrenáží znamená uvolnění hlavního přístupu k hrudnímu mízovodu (DUCTUS THORACICUS) do kterého vtéká lymfa téměř z celého těla,jsou to jemné pomalé hmaty prováděné na krku a je tak vlastně připravený lymfatický systém na odvádění lymfy z lymfovaných partií .
Při nedodržování tohoto základního pravidla při lymfodrenáži je terapie nejen neúčinná, ale v některých případech může dojít i k vážným zdravotním komplikacím!
Přístrojová lymfodrenáž neboli Lymfoven
Pro přístrojovou lymfodrenáž  platí  úplně stejná pravidla jako pro manuální lymfodrenáž včetně uvolnění lymfatických cest na krku  (otevření krku) vždy před uložením pacienta do lymfovenu!!     A ještě pravidlo navíc .Před první přístrojovou lymfodrenáží by se nejprve měla provést manuální lymfodrenáž.
Co můžete po lymfodrenáži cítit a jaké jsou výsledky¬?
Jelikož  při této terapii  dochází k detoxikaci organismu – odplavování škodlivin  které jsou uloženy i delší dobu v těle regeneraci a částečné obnově buněk jsou reakce těla opravdu individuální.Nejčastějším  projevem bývá z počátku únava ,v důsledku detoxikace i tmavě zbarvená moč,při chronických nemocech následné zhoršení příznaků ,které ale většinou po první sérii lymfatických sestav ustupují a začínají se dostavovat výsledky.Které jsou také  u každého člověka individuální záleží na druhu daného problému obecně platí, že po první sérii sestav jsou výsledky velmi znatelné a to jak u chronických tak i degenerativních nemocí které přetrvávají i několik let .Nejrychlejší výsledky bývají většinou po úrazech a operacích pokud se s lymfodrenáží začne co nejdříve kdy to dovoluje  zdravotní stav a je vystaven souhlas  lékaře. Velmi dobrých výsledků je také dosaženo při otocích těla a to i v obličeji způsobené stagnujícím lymfatickým systémem.
V kosmetice bývá tato terapie využívána v souvislosti s akné kde je dosaženo téměř sto procentních výsledků a to hlavně pro to, že problém s akné velmi často souvisí s uložením odpadních látek v těle které jsou lymfodrenáží zcela odbourány je však nutné lymfovat celé tělo!

Hubnutí a omlazení
I v těchto oborech má lymfa velké zastoupení stav lymfatického systému je celkovým obrazem organismu a jeho správná funkce je nezbytnou součástí pro správnou funkci metabolismu a funkce imunitního systému.V přirozeném procesu stárnutí se lymfatický systém zanáší a zpomaluje.To vše může být příčinou vrásek,povadlé kůže,otoků ,které často lidé považují za počínající obezitu.A dále také neúpěchy v hubnutí.

Celulitida
Mezi nejčastější problém v oblasti kosmetiky patří celulitida,která by se měla spíše řadit do oblasti zdravotní jelikož problém s celulitidou vzniká  především nesprávnou funkcí lymfatického systému kdy se v těle hromadí odpadní látky které se ukládají a tělo nezvládá jejich odplavení.Proto bývá v souvislosti s lymfodrenáž dosaženo výborných výsledků,jelikož při této terapii dochází k celkové detoxikaci a masivnímu odplavení škodlivin z těla.Pro dlouhotrvající efekt je opět důležité provést lymfodrenáž celého těla.
Počet lymfodrenáží je také individuální podle dané problematiky a schopností těla regenerovat.   Pro prevenci  je vhodné absolvovat 2krát do roka sérii lymfodrenáží, která obsahuje čtyři sestavy.
Lymfatické masáže se provádějí na všech částech těla a jsou seřazeny do různých druhů sestav, které se aplikují při konkrétních obtížích, kdy je potřeba konzultace s terapeutem o nejvhodnější sestavě na daný problém.
Při absolvování všech lymfatický sestav hraje klíčovou roli pitný režim!!
V důsledku detoxikace těla odplavování škodlivin je potřeba přísun tekutin a to 2 až 2,5 litru denně. Kdy káva a černý čaj se nepočítá do tohoto množství ale není nutné je vynechat avšak vhodné omezit.Pitný režim je velmi důležité dodržovat i mezi jednotlivými lymfatickými sestavami, které jsou prováděny s časovými odstupem .Pitný režim je důležitý v souvislosti s rozpohybováním lymfatického systému a množstvím odplavených škodlivin z těla.

Kdy není lymfodrenáž vhodná?
Kontraindikace – při všech akutních zánětlivých onemocněních virových a bakteriálních infekcích! Při poruchách funkce ledvin, některé druhy hematologických nemocí ,onkologických nemocech a nádorových bujení.Chřipkové stavy a to i u počínajících příznaků (pálení v nose a krku).Při vysokém krevním tlaku je potřeba vždy doporučení lékaře.
Při pochybnosti o vhodnosti lymfatických sestav v souvislosti s vaším zdravotním stavem se vždy poraďte se svým ošetřujícím lékařem!